Problast – Pompy Ciepła Wentylacja Klimatyzacja

Na jakich rodzajach dachów można zamontować instalacje fotowoltaiczne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój dach nadaje się do zamontowania instalacji fotowoltaicznej? Wiele osób uważa, że tylko pewne rodzaje dachów są odpowiednie do montażu paneli słonecznych, jednak prawda jest taka, że większość dachów może wspierać tę zieloną technologię.

Na co warto zwrócić uwagę?

Fotowoltaika to zaawansowana technologia przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Wykorzystuje do tego zjawisko fotowoltaiczne, pozwalając na bezpośrednią konwersję promieni słonecznych na prąd elektryczny.

Systemy fotowoltaiczne, znane również jako panele słoneczne, często znajdują swoje miejsce na dachach domów, ale równie efektywnie mogą być instalowane na ziemi, na ścianach budynków czy nawet na powierzchni wody.

Czy wiesz, że fotowoltaika nie tylko wspiera ochronę środowiska, ale również pozwala znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej, stanowiąc inwestycję, która z roku na rok zyskuje na wartości?

Jednak przed zainwestowaniem w panele fotowoltaiczne, istotne jest zrozumienie kilku ważnych aspektów, które wpłyną na ich montaż i efektywność.

Między innymi: 

Orientacja dachu – idealne jest usytuowanie paneli na stronę południową. Jeśli dach ma nachylenie na wschód lub zachód, konieczne może być dostosowanie mocy instalacji w trakcie audytu fotowoltaicznego, aby zrekompensować mniej optymalne ustawienie.

Kąt nachylenia dachu – najbardziej efektywny jest kąt nachylenia między 30 a 45 stopniami. Instalacja jest możliwa także na dachach o innych kątach, ale może to wymagać kompensacji w projektowaniu systemu.

Stan konstrukcji dachu – jeśli dach wymaga remontu, zaleca się jego wykonanie przed instalacją paneli fotowoltaicznych, które mają przewidywaną żywotność 25-30 lat.

Powierzchnia dachu – dostępna przestrzeń na dachu determinuje ilość montowanych paneli. Na przykład, instalacja o mocy 5 kWp zazwyczaj wymaga od 25 do 30 m² powierzchni dachowej, zależnie od typu paneli.

Rodzaj materiału dachu – panele fotowoltaiczne można montować na prawie każdym typie dachu, od blachodachówki, przez blachę trapezową, dachówkę ceramiczną, po gont bitumiczny i papę.

Zacienienie – instalacja powinna być wolna od cieni rzucanych przez kominy, wykusze, drzewa czy sąsiednie budynki. W przypadkach, gdy zacienienie jest nieuniknione, warto rozważyć zastosowanie optymalizatorów mocy, które minimalizują negatywny wpływ zacienienia na wydajność paneli. 

Rodzaje pokryć dachowych a instalacja paneli fotowoltaicznych

Od dachów skośnych pokrytych blachodachówką, przez ceramiczne dachówki, aż po płaskie dachy z gontem bitumicznym — każdy typ wymaga specyficznego podejścia.

Instalacja na dachu skośnym:
  • Blachodachówka lub blacha trapezowa: To jedne z najpopularniejszych pokryć dachowych w Polsce. Montaż paneli fotowoltaicznych na takim dachu zazwyczaj odbywa się za pomocą specjalnych śrub dwugwintowych, które są mocowane bezpośrednio do krokwi dachowych.
  • Dachówka ceramiczna lub betonowa: Na dachach pokrytych dachówkami stosuje się haki montażowe typu S, które są przystosowane do różnych rodzajów dachówek, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo montażu.
  • Gont bitumiczny: Dla dachów z gontem bitumicznym używa się uchwytów montażowych typu J, które są przykręcane bezpośrednio do konstrukcji dachu, zapewniając mocne i trwałe zamocowanie paneli. 
Instalacja na dachu płaskim:
  • Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskich dachach wymaga specjalnego podejścia, aby odpowiednio skorygować kąt padania promieni słonecznych. Używa się do tego aluminiowych konstrukcji w formie trójkątów, które umożliwiają montaż modułów w orientacji pionowej lub poziomej.
  • Konstrukcje montażowe mogą być mocowane bezpośrednio do dachu (inwazyjne) lub umieszczane na specjalnych, betonowych obciążnikach (bezinwazyjne), co pozwala unikać penetracji pokrycia dachowego.
  • Ważne jest, aby zachować odpowiednie odstępy między rzędami trójkątów montażowych, co zapobiega wzajemnemu zacienianiu się paneli, co jest kluczowe dla efektywności energetycznej instalacji.

O tym, jak działają panele fotowoltaiczne, przeczytasz w poprzednim wpisie! 

Czy marka pompy ciepła ma duże znaczenie? Czytaj na naszych socialach!

Świetna pompa ciepła. Jestem bardzo zadowolona. Nie przepłaciłam.
Iga

Maksymalne oszczędności na rachunkach za prąd.

Profesjonalny montaż do 14 dni.

Kompleksowe doradztwo i monitoring w cenie.

Kontakt

Czy wiesz, że pompa ciepła może działać prawie bez Twojej ingerencji? A łącząc ją z fotowoltaiką, możesz zamienić nadwyżki energii słonecznej na ciepło, obniżając tym samym rachunki za prąd. Twoja pompa będzie zasilać się bezpośrednio z energii słońca.

Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne?

Skontaktuj się ze specjalistami Problast. Nasi eksperci nie tylko pomogą Ci oszacować potencjalne oszczędności, ale również opracują optymalny plan działania, aby Twoja inwestycja w pompę ciepła i fotowoltaikę przyniosła maksymalne korzyści.

Tu kliknij
0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą!
Ustalimy Twoje potrzeby i przedstawimy indywidualną kalkulację.

    Wysyłając formularz wyrażasz zgodnie na przetwarzanie podanych danych w celu kontaktu oraz przedstawieniu oferty.