Czujesz zmęczenie po przespanej nocy? Sprawdź dlaczego!
Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla zdrowia każdego człowieka. Nasze ciało nie może prawidłowo działać, jeśli nie zapewnimy mu wystarczającej ilości snu każdego dnia. Na jakość snu wpływa wiele czynników, często trudnych do zauważenia.
Wiele osób zmaga się z chronicznym zmęczeniem i niewyspaniem, mimo że wydaje im się, iż śpią wystarczająco. Jednym z możliwych powodów takiego stanu rzeczy może być wysokie stężenie dwutlenku węgla w sypialni. W zamkniętych pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji stężenie to może osiągać niepokojące poziomy.
Warto zwrócić uwagę na ten problem i poszukać sposobów jego rozwiązania!
Czujesz zmęczenie po przespanej nocy? Sprawdź dlaczego!

Jak dwutlenek węgla wpływa na ludzki organizm?
Nie trzeba nikogo przekonywać, że dwutlenek węgla jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Przebywanie przez dłuższy czas w środowisku o wysokim stężeniu CO2 prowadzi do takich dolegliwości jak bóle głowy, osłabienie czy nudności. W przypadku bardzo wysokiego stężenia może to być nawet zagrożenie dla życia.
Dwutlenek węgla jest obecny wszędzie. Jest naturalnym produktem oddychania i wydalany przy każdym wydechu. To uświadamia, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w sypialni. Samo przewietrzenie pokoju przed snem nie wystarczy, ponieważ stężenie CO2 będzie rosło w ciągu nocy. Szacuje się, że w średniej wielkości sypialni stężenie dwutlenku węgla nad ranem może wynosić nawet 3500 ppm, co jest bliskie poziomu uznawanego za niebezpieczny.
Tak wysokie stężenie dwutlenku węgla ma liczne negatywne skutki zdrowotne. Może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości snu, ponieważ organizm nie funkcjonuje prawidłowo i nie jest w stanie odpowiednio się regenerować. Dwutlenek węgla powoduje również bóle głowy i uczucie osłabienia. Dlatego nawet po pozornie zdrowym, ośmiogodzinnym śnie, ktoś może czuć się zmęczony i cierpieć na migreny.
Istnieje kilka rozwiązań tego problemu. Można spać przy otwartym oknie, choć w polskim klimacie przez znaczną część roku jest to niemożliwe. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie rekuperatora ściennego.
Rekuperacja - sposób na usprawnienie wentylacji
Jeśli nadal korzystasz z wentylacji grawitacyjnej, a myślisz o zmianie, rekuperacja może być idealnym rozwiązaniem. Ta metoda jest ceniona w całej Polsce, a jej liczne zalety sprawiają, że jest znacznie lepszą opcją niż przestarzała i mało ekonomiczna wentylacja grawitacyjna.
Rekuperacja to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, która wymienia zużyte powietrze na świeże z zewnątrz. Montaż rekuperacji jest szczególnie polecany dla alergików i osób z problemami oddechowymi.
Rekuperacja skutecznie oczyszcza powietrze z kurzu, smogu, alergenów i innych zanieczyszczeń. Dzięki rekuperacji powietrze w domu jest zawsze świeże i odpowiednio przefiltrowane, a straty ciepła są minimalne w porównaniu z wentylacją grawitacyjną. Dodatkowo rekuperacja zapewnia mieszkańcom wysoki komfort oraz znacząco poprawia jakość życia, co sprawia, że ma niemal same plusy.
Jeśli więc korzystasz z wentylacji grawitacyjnej, rozważ natychmiastową zmianę na rekuperację!
3 główne korzyści stosowania rekuperacji:
- Poprawa jakości powietrza
- Oszczędność energii
- Komfort termiczny

To Twój czas na zmiany!




- Sprawdź rekuperator ścienny!
Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć instalację rekuperacji podczas budowy nowego domu. Montaż tego systemu w już istniejącym budynku może być trudny, dlatego warto uwzględnić go w planach jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Rekuperator ścienny skutecznie dba o jakość powietrza w pomieszczeniach. Podczas swojej pracy wykonuje dwie kluczowe funkcje.
Po pierwsze, odprowadza powietrze z wnętrza budynku na zewnątrz, usuwając dwutlenek węgla, kurz i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie wprowadza świeże powietrze z zewnątrz, które wcześniej przechodzi przez filtry i jest oczyszczone. Dzięki temu pomieszczenia stają się zdrowsze. System ten również pozwala na kontrolowanie poziomu wilgoci w pomieszczeniu.
Prosty rekuperator nie wymaga skomplikowanego montażu, jest łatwy i tani w eksploatacji. Ważne jest, że pomimo ciągłej wymiany powietrza, rekuperator zatrzymuje ciepło w domu, co wpływa na niższe koszty ogrzewania. Ciepłe powietrze odprowadzane z pomieszczenia ogrzewa świeże powietrze, które wchodzi do wnętrza.
Strumienie powietrza nie mieszają się bezpośrednio, dzięki czemu zanieczyszczenia nie są przekazywane.
Więcej o różnicach przeczytasz w poprzednim wpisie!
Obserwuj nas na mediach społecznościowych!
Bądź na bieżąco
Skorzystaj z Programu Czyste Powietrze i uzyskaj nawet 90% dofinansowania montażu klimatyzatora.
Pomagamy w wypełnieniu Wniosku.

Jakie zalety ma rekuperator ścienny?
Rekuperatory ścienne posiadają specjalne filtry, które skutecznie usuwają alergeny, kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza, zanim trafi ono do wnętrza pomieszczeń. Dzięki temu można być pewnym, że powietrze wdychane w domu jest czyste i zdrowe.
Ponadto taka wentylacja minimalizuje ryzyko przedostawania się owadów do wnętrza, co jest szczególnie ważne latem. Rekuperatory te efektywnie regulują również poziom wilgoci w pomieszczeniach, co zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Dzięki temu systemowi unika się problemów związanych z wilgocią, utrzymując optymalne warunki w domu.
Pod względem finansowym i technicznym, rekuperatory ścienne są bardzo korzystne. Ich instalacja jest stosunkowo niedroga i nie wymaga znaczących zmian w strukturze budynku – wystarczy wywiercić jeden otwór. To czyni je idealnym rozwiązaniem szczególnie dla mniejszych domów jednorodzinnych oraz istniejących budynków. Dodatkowo konserwacja i serwis tych urządzeń są proste i nie wymagają specjalistycznego sprzętu.
Z firmą Problast nie ma rzeczy niemożliwych!
Specjaliści Problast są tu od tego!
Chociaż wentylacja przez ścianę zewnętrzną może wymagać pewnych inwestycji i odpowiedniego miejsca, jej zalety znacznie przeważają nad potencjalnymi wadami. Jest to ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie, które poprawia jakość powietrza, kontroluje poziom wilgotności i zwiększa efektywność energetyczną budynku.
Dla osób poszukujących kompromisu między pełnowymiarową instalacją a brakiem wentylacji rekuperatory ścienne stanowią doskonałe rozwiązanie. W dłuższej perspektywie przynoszą korzyści w postaci oszczędności energii oraz zdrowego powietrza wewnątrz pomieszczeń.
Decydując się na wentylację mechaniczną w naszym wykonaniu, zawsze otrzymujesz:
- instalację zaprojektowaną przez inżyniera z wieloletnią praktyką – kilkaset wykonanych instalacji
- wysoka jakość użytych materiałów – bezpośredni wpływ na szczelność i trwałość instalacji
- gwarancję wysokiej kultury pracy instalacji – najniższe możliwe poziomy akustyki
- najwyższa jakość wykonania instalacji – zawsze przy nadzorze inżyniera
- ergonomicznie umieszczona centrala tak, aby zajmowała jak najmniej miejsca
- najładniejsze anemostaty dostępne na rynku
- możliwość łatwego kontaktu telefonicznego/mailowego przed, w trakcie i po realizacji z prowadzącym projekt
Kontakt
Który system wentylacji okaże się najlepszy dla Twojego domu? Bez względu na wybór, możesz liczyć na nasze wsparcie. W Problast oferujemy szeroki wybór sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań wentylacyjnych!